sobota, 28 listopada 2015

Grzesznicy kontra anioły

Świetlista Brygada
(2015; Mucha Comics; akcja/fantasy/wojenny)

Scenariusz: Peter J. Tomasi
Rysunki: Peter Snejbjerg (rysunki), Bjarne Hansen (kolory)
Cena okładkowa: 79,00 zł
Ilość stron: 216

Przyznam od razu, że sięgając po "Świetlistą Brygadę" niewiele wiedziałem o tym komiksie. Nieznane mi były osoby odpowiadające za tworzenie tego albumu. Polski wydawca (czyli Mucga Comics) umieścił opinię Gartha Ennisa zachwalającą zawartą historię, ale to też mnie nie przekonało. Chociaż nie wiem, czy hasło "Świetlista Brygada to komiks, który trzeba mieć" jest jakąś szczególną reklamą. Trochę mi się to skojarzyło z zamieszczaniem wyciętych z kontekstu opinii na wydaniach dvd i przeważnie ta zasada tyczy się tych mniej udanych produkcji filmowych. Ale to nie hasełko umieszczone na okładce sprawiło, że sięgnąłem po "Świetlistą Brygadę", ale zarys historii przedstawionej w tym albumie.

piątek, 13 listopada 2015

Samotny wilk

Wolverine: Origin II
(2015; Mucha Comics; dramat/akcja)

Scenariusz: Kieron Gillen
Rysunki: Adam Kubert
Cena okładkowa: 55,00 zł
Ilość stron: 128

Jeżeli interesujecie się komiksem nie od dzisiaj, to pewnie pamiętacie takie polskie wydawnictwo jak Mandragora. Jednym z pierwszych tytułów, które Mandragora wprowadziła na polskim rynku był liczący sześć zeszytów "Wolverine: Origin" (nie tak dawno historia została wydana ponownie przez Hachette w serii Wielka Kolekcja Komiksów Marvela, tom był zatytułowany "Wolverine: Geneza"). Była to historia niezwykle istotna dla postaci Logana, jednej z najpopularniejszych, ale też chyba najbardziej tajemniczych postaci Marvela. W "Origin" odkrywano sporo tajemnic z przeszłości Wolverine'a, ale całość była ubrana w świetną linię fabularną i niesamowitą oprawę graficzną. Za scenariusz odpowiadali Paul Jenkins, Joe Quesada i Bill Jemas, szkicami zajmował się Andy Kubert, a kolory nakładał nieoceniony Richard Isanove. Historia kończyła się w otwarty sposób, oto młody James Howlett podczas walki z Psem przypadkowo przebija szponami ukochaną Rose. Przerażony swoim czynem chłopak ucieka do lasu. Tak kończyła się fabuła "Origin" wydawanego w latach 2002-2003. W USA kontynuacja już autorstwa Kierona Gillena i Adama Kuberta trafiła do sklepów 10 lat po zakończeniu się części pierwszej.

sobota, 7 listopada 2015

Głowa demona

Batman. Narodziny Demona
(2015; Egmont; akcja/sci-fi/fantasy)

Scenariusz: Mike W. Barr, Dennis O'Neil
Rysunki: Jerry Bingham, Tom Grindberg, Norm Breyfogle
Cena okładkowa: 99,99 zł
Ilość stron: 296

"Batman. Narodziny Demona" to kolejna pozycja od Egmontu wydana w serii "DC Deluxe", w której pojawiają się komiksy lepsze i gorsze. To trochę taka loteria, którą wydawca serwuje czytelnikom oczekując za swój produkt wcale niemałych pieniędzy, bo jednak 100 zł za komiks to naprawdę sporo. Owszem, każdy album z tej serii wydany jest naprawdę ładnie, wszystkie są w twardej oprawie z obwolutą, ale ich zawartość nie zawsze należy do najwyższych lotów. I piszę to z pozycji osoby, która ma w swojej kolekcji wszystkie komiksy wydane do tej pory w serii "DC Deluxe". Jak jest tym razem? Czy faktycznie zawartość "Narodzin Demona" jest warta tych 100 zł?

środa, 4 listopada 2015

Komiksy na skróty - odcinek 2

Drugi odcinek głównego cyklu DF Comics poświęcony został największym wydawnictwom komiksowym w USA, a raczej pozycjom z tych gigantów wydanych przez Egmont w Polsce. Trzy albumy, każdy utrzymany w innym klimacie. Dwa z nich dotyczące prawdziwych ikon wydawnictw Marvel i DC, ale pokazanych w inny, dość zaskakujący sposób.