niedziela, 21 lutego 2016

Komiksy na skróty - odcinek 3

Minęło sporo czasu od drugiego odcinka "Komiksy na skróty", więc czas najwyższy wrócić z tym cyklem. Traf chciał, że na warsztat wziąłem trzy komiksy z wydawnictwa Marvel, które w Polsce pojawiły się za sprawą Egmont. Wszystkie trzy tytuły pochodzą z serii Marvel Now!, a jednak każda z tych serii jest zupełnie inna. Przy okazji następnego odcinka postaram się wrzucić trochę bardziej zróżnicowane albumy, nie tylko komiksy o superbohaterach.


środa, 10 lutego 2016

Nowe rozdanie...po raz kolejny

Trójca
(2015; Egmont; akcja/sci-fi/detektywistyczny)

Scenariusz: Matt Wagner
Rysunki: Matt Wagner
Cena okładkowa: 79,99 zł
Ilość stron: 208

Patrząc na dotychczasowy bardzo bogaty dorobek Matta Wagnera w świecie komiksu muszę przyznać, że nie miałem zbyt wiele do czynienia z jego twórczością. I doskonale wiem dlaczego tak jest, sporą część jego dorobku stanowią komiksy z Vertigo, w tym głównie serie "Sandman", gdzie współpracował z Neilem Gaimanem oraz "The Demon". Obydwu serii nie lubię, pierwszej z uwagi na obecność Gaimana (niestety jego twórczość mnie błyskawicznie usypia), a drugiej z uwagi na postać głównego bohatera, który ciągle musi rymować. W każdym razie "Trójca" to ósmy album wydany w egmontowskiej serii "DC Deluxe", a Matt Wagner odpowiada tutaj zarówno za scenariusz, jak i za oprawę graficzną (kolorystyką zajął się Dave Stewart).

poniedziałek, 1 lutego 2016

Kij sprawiedliwości

Bękarty z Południa #1: Był to facet, co się zowie
(2015; Mucha Comics; dramat/kryminalny)

Scenariusz: Jason Aaron
Rysunki: Jason Latour
Cena okładkowa: 55 zł
Ilość stron: 128

Muszę przyznać, że nie wróżyłem wydawnictwu Mucha Comics wielkiej kariery na rynku komiksowym. Byli mało konkurencyjni, wydawali raczej mało ciekawe tytuły, a jeżeli trafiło się coś interesującego to miało zaporową cenę. Przez lata kolejne firmy padały a Mucha Comics wydaje się być jednym z najważniejszych wydawnictw komiksowych w Polsce. A stało się to za sprawa pewnego kroku, mogłoby się wydawać, że dość ryzykownego. Kiedy w kinach zaczęli rządzić superbohaterowie, a Hachett zalało komiksowy rynek "Wielką Kolekcją Komiksów Marvela" wówczas Mucha Comics zaczęła skupiać swoją uwagę na odnoszących coraz większe sukcesy w USA seriach wydawanych przez Image Comics. I tak na polskim rynku komiksowym pojawiły się takie tytuły jak "Chew", "Saga", "Fatale", "Sex" i właśnie "Bękarty z Południa" (żeby być fair muszę wspomnieć też o Taurus Media, którzy też wydają komiksy Image Comics - "Żywe Trupy", "Lazarus", "Black Science"). Nie będę ukrywał, na "Bękarty z Południa" czekałem z niecierpliwością.